FOTO

PARK VELIKANA

VIDEO

POLJOPRIVREDA

Poljoprivredna proizvodnja na području opštine Istočno Novo Sarajevo, dugoročno posmatrano, zaostaje u odnosu na realne mogućnosti koje su određene raspoloživim agroekološkim i drugim uslovima. Današnje stanje poljoprivrednog sektora karakteriše: raznolikost proizvodnje po granama, sve starija dob stanovništa koje se bavi poljoprivredom dok mlado stanovništvo izbjegava tu djelatnost, usitnjena gazdinstva, velika migracija stanovništva iz ruralnih područja, slaba edukacija poljoprivrednih proizvođača, nepovoljna posjedovna struktura seoskih gazdinstava sadržanih u više odvojenih parcela sa tendencijom daljeg usitnjavanja posjeda itd.

Teritorija opštine na osnovu prirodnih karakteristika može se podijeliti na tri dijela:

  • planinski dio – pogodan za uzgoj stoke, proizvodnju mlijeka i mliječnih prerađevina i proizvodnju krompira;
  • padinski – brežuljkasti dio – pogodan za voćarstvo i povrtlarstvo kao i za uzgoj stoke i proizvodnju konzumnih jaja i brojlera;
  • ravničarsko-brežuljkasti dio – pogodan za sve poljoprivredne djelatnosti

Prema podacima Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti na teritoriji opštine oko 400 domaćinstava se bavi poljoprivredom, u najvećem procentu za obezbjeđivanje sopstvenih potreba. Gazdinstva u brdsko-planinskom području imaju veću prosječnu veličinu posjeda, u odnosu na gazdinstva u nižim predjelima koja su povoljnija za poljoprivrednu proizvodnju.

Tržišni viškovi ruralnih domaćinstava s obzirom na ograničene potencijale veoma su mali. Prodajom poljoprivrednih proizvoda najviše se bave poljoprivredna gazdinstva, kojima je poljoprivreda glavni izvor prihoda.

Prema pokazateljima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) na području opštine Istočno Novo Sarajevo bilo je registrovano 87 nosilaca poljoprivrednih gazdinstava (84 nekomercijalna i 4 komercijalna) i 8 kompanija čija je djelatnost poljoprivreda. Najzastuljenija poljoprivredna aktivnost je povrtlarstvo i voćarstvo, a najveći prihodi se ostvaruju u peradarstvu.

Opština je u smislu podsticanja poljoprivredne proizvodnje vodila aktivnu ulogu. Svake godine se iz budžeta izdvaja u prosjeku oko 100.000 KM za različite mjere.