ФОТО

ПАРК ВЕЛИКАНА

ВИДЕО

ОПШТИ ПОДАЦИ

Службени назив Општина Источно Ново Сарајево
Административна припадност Република Српска, Босна и Херцеговина
Број становника 11 477 (331 становник на км2)
Адреса Стефана Немање бр. 2, 71 123 Источно Сарајево
Контакт телефон: + 387 (0)57 340 132
Факс: + 387 (0)57 340 710
E-mаil info@opstinains.net
Web www.opstinains.net

Радно вријеме: 07.30 – 15.00 часова, четвртком од 07.30 до 17.30 часова.

Дан Општине се обиљежава на Крсну славу Вазнесења Господњег – Спасовдан.


ГРБ

Општина Источно Ново Сарајево има свој симбол - грб, који представља историјско, културно иприродно насљеђе Општине.

Грб Општине је у облику штита обојеног у три боје и то: црвена, плава и златна.

Елементи од којих се састоји грб су:

  • српска застава, тробојка, крст и четири слова „С“, који представљају историјске, културне духовне корјене народа,
  • препознатљив обрис планине Требевић која се налази изнад Општине,
  • отворена књига која симболише постојеће факултете на подручју Општине.

ПРЕУЗМИ

ИСТОРИЈА

Општина Источно Ново Сарајево  формирана је 1992. године под називом Српска Општина Ново Сарајево, да би након потписивања Дејтонског мировног споразума промијенила назив у Српско Ново Сарајево. Одлуком Уставног суда БиХ, од 22. децембра 2004. године, овај назив је проглашен неуставним и исти орган је донио привремену одлуку да Општина носи  привремени назив Лукавица, према називу насељеног мјеста у којем је смјештено сједиште Општине. Усвајањем Закона о измјенама Закона о територијалној организацији Републике Српске из 2005. године члан 3. („Службени гласник  Републике Српске“, број: 103/05. – 27. јули 2005. године), Општина дјелује под садашњим називом Општина Источно Ново Сарајево. Законом о територијалној организацији Републике Српске из 2009. године члан 5. („Службени гласник  Републике Српске“ број: 69/09. – 7. април 2009. године) потврђено је име општине Источно Ново Сарајево. Општина Источно Ново Сарајево је једна од шест општина у саставу града Источно Сарајево.

 

ГЕОГРАФСКИ ПОЛОЖАЈ

Општина Источно Ново Сарајево се налази у источном дијелу Републике Српске и централном дијелу Босне и Херцеговине. Смјештена је на југоисточном дијелу Сарајевског поља, од падинских дијелова Требевића и Јахорине, до равнице према насељима Добриња, Которац и Касиндо. Општина дијели југоисточни дио Сарајевског поља, који је Дејтонским споразумом припао Републици Српској. На истоку и на сјеверу граничи са општином Источни Стари Град, на сјевероистоку с општином Пале, на сјеверозападу са Кантоном Сарајево (Федерација БиХ), на западу и југу с општином Источна Илиџа југоисточним дијелом са општином Трново. Са површином од 38 km2 она je територијално међу најмањим општинама у Републици Српској.

 

Повезаност и удаљеност општине са главним административним центрима у окружењу путем друмског, ваздушног и жељезничког саобраћаја.

ПРИРОДНЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ

 

Цјелокупно подручје општине планинског карактера, пошто се налази изнад 500 м.н.в, са просјечном надморском висином од 803 м.н.в. Подручје општине Источно Ново Сарајево је већином руралног карактера. Већи дио територије смјештен је на надморској висини изнад 600 м.н.в. гдје преовладавају равничарски и брежуљкасто-брдовити макрорељефни облици. Равничарски терени су долине ријеке Тилаве и Лукавичке ријеке. То су крајњи источни дијелови Сарајевског поља са котама терена 529,0 до 543,0 м.н.в. Равничарски терени су малих нагиба, до 5% и од 5–10%. Брежуљкасто-брдовити терен заступљен је на сјеверном и сјевероисточном дијелу територије, те на југу и југоистоку (брдо Павловац, висина 650 м). Идући према рубним насељима, брдовити терен на сјеверу и сјевероистоку везује се за падине Требевића и Јахорине (на истоку и југоистоку), па рељеф поприма карактеристике планинског са надморском висином од 1000 м и више.

Подручје општине карактерише претпланинска клима, са хладнијим зимама које трају дуже него у континенталној клими. Љета су топла, а релативно хладне зиме. Међутим, због израженијег термичког утицаја Јадранског мора, јесен је топлија од прољећа. Средња годишња температура је између 9–9,5°C, максимална температура не прелази 40°C, а минимална -30°C. Просјечне вриједности атмосферског притиска на подручју општине су 953 до 959 mb. Годишња количина падавина износи од 750–1000 mm и оне су распоређене неравномјерно. Сњежни покривач траје просјечно 1–2 мјесеца. Сњежних падавина нема у периоду од маја до септембра мјесеца. Средњи број дана под сниjегом је 46.

На територији општине налазе се разноврсни природни ресурси значајни за опстанак људи и развој простора као што су шуме и шумско земљиште, пољопривредно земљиште, изворишта питке воде, падински дијелови планина Јахорина и Требевић који су погодни за развој туризма. Најзначајнији природни потенцијал чине водни ресурси. Доминантну улогу у хидрографском погледу на подручју Општине Источно Ново Сарајево има извориште ријеке Тилава. Врело Тилава се налази на надморској висини од 585 м.н.м. То је типично крашко врело са великим варијацијама у протоку и квалитету воде. Вода са изворишта Тилава користи се за снабдијевање питком водом становништва доњег дијела града Источно Сарајево, те је снабдијевање водом врло квалитетно, док се вода са малих изворишта користи за снабдијевање становништва у вишим зонама. Поред врела Тилaве хидрографску мрежу употпуњују Лукавички поток и већи број малих изворишта општине.

Залеђе општине Источно Ново Сарајево чине падине околних планина, Требевића и Јахорине, које су богате природним ресурсима као што су дрвна грађа и хидроенергија. Овај аутентичан амбијент на надморској висини од 1100 до 1300 м, са богатом флором и фауном и конфигурацијом тла, погодан је за развој туризма и туристичке инфраструктуре.

 

ДЕМОГРАФИЈА

 

Према попису из 2013. године на подручју општине Источно Ново Сарајево живи 10.401 становник у 38191 домаћинстава. Развојем и урбанизацијом општине долази до раста броја становника. Према процјенама Републичког завода за статистику РС за 2022. годину у општини Источно Ново Сарајево живи 12.552 становника (50,09% жене а 49,91% мушкарци)

Становништво општине Источно Ново Сарајево је неравномјерно просторно распоређено. Највећи број становника концентрисан је у урбаном дијелу општине и то мјесним заједницама Центар и Лукавица (65%), док је остатак (35%) распоређен у преостале 4 мјесне заједнице које су више руралног карактера.

Социо-демографска структура становништва у насељима oпштине драстично се промијенила посљедњих неколико деценија. Детаљније анализе приказа демографске слике општине и кретања становника ранијих године није било могуће извести због чињенице да општина Источно Ново Сарајево у вријеме пописа 1991. године није ни постојала као самостални субјект. Након потписивања Дејтонског миривног споразума процјењује се да је у ово подручје, у периоду 1992–2013. дошло око 6100 нових становника а прегледом података из посљедњих година забиљежен је пораст миграциониог салда у Општини Источно Ново Сарајево.